Olimpiada de științe sociale – etapa locală – 2015

Vineri, 23 ianurie 2015, s-a desfășurat în Liceul “Danubius” faza locală a Olimpiadei de științe socio-umane. Din tabelele de mai jos pot fi aflate rezultatele obtinute de elevii participanți.

Elevii care au obținut note mai mari de 8 vor putea participa la faza județeană.

Disciplinele Logică, argumentare și comunicare, Psihologie, Economie și disciplinele pedagogice (clasele IX-XII)

Nr. crt. Numele și prenumele Școala Clasa Disciplina Nota Profesor îndrumător
1 Deftu Raluca Colegiul Național „Barbu Știrbei” a XII-a Psihologie 8.25 Decu Marilena
2 Curteanu Silvana Liceul Teoretic „Mihai Eminescu” a XII-a Economie 9.00 Mitră Constantin
3 Becheru Liliana Colegiul Agricol „Sandu Aldea” a X-a Logică, argumentare și comunicare 8.00 Budu Laura
4 Ifrim Ana-Maria Colegiul Tehnic „Stefan Bănulescu” a IX-a Introducere în pedagogie și Teoria metodologia și curriculumului 9.50 Oprea Daniela
5 Dumitrașcu Andreea Colegiul Tehnic „Stefan Bănulescu” a X-a Teoria și practica instruirii și evaluarii 8.00 Decu Marilena
6 Bebereche Adriana Denisa Colegiul Tehnic „Stefan Bănulescu” a XI-a Managementul clasei de elevi 8.85 Oprea Daniela
7 Topală Ana-Maria Nicoleta Colegiul Tehnic „Stefan Bănulescu” a XII-a Psihologia educatiei 9.00 Oprea Daniela
8 Marinescu Maria Colegiul Tehnic „Stefan Bănulescu” a XII-a Psihopedagogie specială 9.00 Turcitu Viorica
9 Negoiță Mihaela Colegiul Economic a XII-a Economie 9.00 Filip Irina
10 Moga Bianca Aureliana Colegiul Național „Barbu Știrbei” a XI-a Economie 8,05 Vasile Dumitru
11 Dinu Costel Alexandru Colegiul Agricol „Sandu Aldea” a IX-a Logică, argumentare și comunicare 6.50 Budu Laura
12 Costache Andreea Colegiul Agricol „Sandu Aldea” a IX-a Logică, argumentare și comunicare 8.00 Budu Laura
13 Tamaianu Florentina Colegiul Agricol „Sandu Aldea” a IX-a Logică, argumentare și comunicare 6.50 Budu Laura

Disciplina Cultură civică – clasa a VIII-a

Nr. ECHIPAJUL NOTA SCOALA PROFESORII
1 IORDACHE ŞTEFAN/BĂNESCU  RĂZVAN 9.00 Şcoala gimnazială “N. Titulescu” Călăraşi Constantin Lucian
2 COJOCARU ANDREE/OPREA GABRIELA 8,70 Şcoala gimnazială “T. Vladimirescu” Călăraşi Dincă Daniel Arpăşanu  Polixenia
3 CĂLIN IULIA/BĂRBĂSU SIMONA 8,70 Şcoala gimnazială “N. Titulescu” Călăraşi Constantin Lucian
4 BALEA CĂTĂLIN/ANDRIAN COSMIN 8,50 Şcoala gimnazială “N. Titulescu” Călăraşi Constantin Lucian
5 BARBU ROBERT/SPIRIDON RALUCA 8,30 Şcoala gimnazială “T. Vladimirescu” Călăraşi Dincă Daniel Arpăşanu  Polixenia
6 MĂCINIC BOGDAN/SEINU OCTAVIAN 8,20 Şcoala gimnazială “N. Titulescu” Călăraşi Constantin Lucian
7 HOROBA DANIELA/VASILE VALENTINA 8,10 Şcoala gimnazială “T. Vladimirescu” Călăraşi Dincă Daniel Arpăşanu  Polixenia
8 MATEI IONELA/BURLEANU ADRIAN 8,00 Şcoala gimnazială “T. Vladimirescu” Călăraşi Dincă Daniel Arpăşanu  Polixenia

Medalion “165 de ani de la nașterea marelui poet Mihai Eminescu”

La data de 15 Ianuarie 2015, la liceul “Danubius” in cadrul unei actiuni comemorative, s-au sarbatorit 165 de ani de la nasterea celui mai mare poet al Romaniei, Mihai Eminescu.
Actiunea s-a desfasurat la sala 101 a liceului, cu participarea elevilor din clasele a IX-a – a XII-a, actiune organizata si sprijinita de cadrele didactice ale catedrei de limba si literatura romana, precum si cu sprijinul doamnei bibliotecare Elena Barbu.
Debutul actiunii a fost ilustrat printr-o prezentare power-point realizata de doamna bibliotecara despre viata si activitatea marelui poet.

Actiunea a continuat cu recitari din cele mai cunoscute si apreciate creatii eminesciene, fondul muzical fiind asigurat de creatii muzicale precum: “Sara pe deal” , “Pe langa plopii fara sot” .
Activitatea a prilejuit o rememorare a creatiei poetului, precum si reintalnirea intodeauna binevoita cu valoarea inestimabila a comorii poetice eminesciene.